Az emberek utazni akarnak, ez jól látszik abból is, hogy a Wizz Air visszarakta a Budapest-Tenerife járatát a menetrendbe március 12-től. Eddig csak Bécsből lehetett eljutni közvetlen járattal a Kanári-szigetekre. Igaz, Ausztriából most is heti három járat van, szemben a budapesti heti eggyel, de lesz ez még sűrűbb is idővel. De mire számíthatunk, ha utaznánk?
Pangás
A jegy Budapestről most egész emberi áron beszerezhető: 70-100 euró per út, kifelé akár 50 euróért is be lehet zsákolni, hazafelé inkább 100 eurót kell kicsengetni. A szállodák jó része zárva van, de egyáltalán nem nehéz szállást foglalni. A szokásos apartmanok mellett érdemes a nagyobb szállodakomplexumokat is megnézni. Ezek általában kibírhatatlanul zsúfoltak, ám most, mivel alig van vendég, ezek is egész szellősek.
Ezekkel a resortokkal persze nemcsak az a gond főidényben, hogy odabent zsúfoltak, hanem az is, hogy lehetetlen parkolni a környéken. Most ezzel sincs gond, kis szerencsével akár a szálloda előtt is lesz hely. Meg nagyjából mindenhol. Nincsenek tömegek a nagy turistalátványosságok környékén sem. A Teide lábánál sincsenek tele a parkolóhelyek és a felvonónál sem állnak tömegek. Sosem láttunk olyan pangást Masca városában, mint ott járunkkor. A kis hegyi falu jellemzően tele van emberekkel, most olyan volt, mint egy elhagyatott maja város.
A strandokat kicsit bizarr módon több helyen is kis türelmi zónákra osztották, így távolságot tartva lehet heverni a napon. Vannak kétszemélyes zónák és nagyobb, családi zónák egyaránt. A tengerben persze már nincsenek meg a felosztások, de egyelőre nincs is annyi vendég, hogy egymást érjék a starndolók.
Hepaj
Vannak persze helyek, ahol szokatlanul nagy az élet. Ilyen Garachico, ez a tengerparti kisváros. Emberek voltak az utcán, kávéztak, söröztek, szólt a zene, gyerekek futkostak a sziklás partokon. Jellemzően ott van nagyobb élet, ahová a spanyolok vagy a helyiek járnak. Érdekes, hogy az egyik városka, a tömegturistákra szakosodott Adeje például egészen kihalt, miközben eggyel arrébb, Caletában szinte zsongott a város – a néhány nyitva tartó étterem tele volt.
Mindez a pangás addig tart, amíg a brit és a német turisták meg nem érkeznek. Ahogy mi utaznánk, úgy a britek is, de ők pillanatnyilag május 17-től szabadulhatnak ki otthonról, ha minden a tervek szerint halad, addig nem mehetnek sehova. A német szabályozás hol kedvezőnek, hol kedvezőtlennek ítéli a Kanári-viszonyokat, vagyis egyelőre nem tudni, mi lesz a nyár közeledtével.
A Kanári-szigetekre egy pcr-teszttel lehet beutazni, a tesztet már a gép felszállásakor ellenőrzik, vagyis repülés közben nagyobb a biztonság, mint a 4-6-os villamoson. Helyben mindenki nagyon szigorúan veszi a maszkviselést, akár a buszmegállóban is rászól az egyik várakozó a másikra. A boltokban, szállodákban a személyzet különösen körültekintő. Összességében tehát semmivel sem kockázatosabb, mint egy otthoni hétvégi séta és kiruccanás, sőt.
Hazafelé azzal kell számolni, hogy ha nem üzleti céllal utaznánk, akkor tíz nap karanténra fognak ítélni a reptéren – kivéve, ha igazoljuk, hogy fél éven belül estünk át a fertőzésen. (Az oltottság még nem számít, csak beszéltek róla, nem jelent meg róla szabály.) Bécsből érkezve a határon kaphatjuk meg a matricát – de megesik, hogy csak ránéznek a személyire és nem nagyon foglalkoznak vele. De ha figyelnek is a szabályra, a tíz nap karantént sem lehetetlen bevállalni, hiszen a gyerekek úgyis otthon tanulnak. Ha pedig bennünket is hazarendelt a főnökség, akkor a munkavégzés sem okoz gondot otthonról.