Sokan várják az uniós digitális covid-igazolás (EUDCC) indulását, de azt kevesen tudják, hogy ezzel se lehet majd biztosan szabadon utazgatni bárhova Európában.
Egyébként a rendszer már elindult, a tagországok nagy részében már működik. Nálunk azért nem, mert a magyar kormány úgy döntött, kivárja a végső határidőt a csatlakozással. Tehát július 1-től állít ki és fogad el az ország EUDCC-t. Addig az értelmetlen kétoldalú megállapodásokat erőlteti az állam olyan országokkal, ahova eleve kevesen utaznak, de amúgy beengednek védetten bárkit az unóból. (A héten bejelentették a megállapodást Kazahsztánnal és Marokkóval.)
Az uniós igazolásról a legfontosabb tudnivaló, hogy nem feltétlen biztosít szabad utazást. Azt biztosítja, hogy a igazolás bemutatója pontosan ugyanolyan elbánásban részesül az adott célországban, mint ahogy az a saját polgárait kezeli. Tehát ha x ország csak negatív teszttel engedi be a saját polgárait, ezt előírhatja másnak is.
Minden ország maga határozza meg, hogy mire jogosítja a hozzá érkezőket az EUDCC. Az unió kérése az, hogy szabad legyen a beutazás az oltottaknak, az átesetteknek és a PCR-tesztet bemutatóknak is. De ettől el lehet térni, ha van egészségügyi indok. Tehát bármelyik pillanatban bármelyik ország mondhatja, hogy a delta variáns terjedése miatt ő nem engedi be a nem védetteket, vagy tesztet kér a védettektől is.
Egyelőre az látszik, hogy a járványhelyzet Európában jó, az induláskor szinte mindenki engedi a beutazást a védetteknek. De például Norvégia (nem EU-tag, de csatlakozott a rendszerhez) csak a védetteket és átesetteket engedi be, aki csak negatív tesztet tud felmutatni, azt nem. És ha romlik a járványhelyzet, azonnal szigorítani fognak mások is. Ezzel számoljunk, amikor nyaralást tervezünk.
Az EUDCC magyar bevezetéséről annyit tudni, hogy digitális kivitel esetén a szükséges információk leolvasását lehetővé tevő QR-kódot az Ügyfélkapuból tudjuk majd letölteni. Aki pedig fizikailag kéri az igazolást, a kormányhivatalokban teheti ezt meg. Nyilván a digitális verzió sokkal egyszerűbb.
Arról, hogy például teszteredményeket ki és hogyan fog tudni feltölteni a rendszerbe, semmit se lehet tudni. Pedig jó lenne, mert lehetnek olyan országok, akik kizárólag az EUDCC rendszerben levő teszteredményt fogadják el, mezei papírt a tesztelő cégtől már nem.
Sok nyitott kérdés van a rendszer indulása előtt pár nappal, például a gyerekekre vonatkozó szabályokkal kapcsolatban is. Az EU javaslata az, hogy a védett szülőkkel együtt mehessenek ők is korlátozás nélkül, de nem igazán engedik ezt a tagországok.
Természetesen folyamatosan követjük a híreket a következő napokban. Ami legalább biztos: nem kell már angol nyelvű oltási igazolás után szaladgálni, az oltásokról a szükséges infókat az állam feltölti, a rendszer tartalmazni fogja.