A legtöbben a hazatérve kötelező karantén miatt nem utaznak, de csak azok kapják tuti a piros cetlit, akik Ferihegyre érkeznek. Legalábbis az elmúlt hetek tapasztalatai újra csak ezt mutatták.
A ferihegyi repülőtéren a regisztrálás azért tud megvalósulni, mert a légitársaságok jelentősen csökkentették a kapacitásukat. És a hatóságok is kellően nagy szigorral lépnek fel a karantén alkalmazását illetően. A szárazföldi határokon viszont soha nem következett be a szigor, sőt a rengeteg kivételnek és a kicsi adminisztratív kapacitásnak köszönhetően gyakorlatilag közel úgy lehet utazni, mint a határzár előtt. Összefoglaljuk a teljesség igénye nélkül, hogy mi a helyzet elméletileg és gyakorlatilag.
Elméletileg a magyar állampolgár továbbra is hatósági karanténba vonulva jöhet haza külföldről. Ez alól csak a 24 órán belül ingázók és üzleti úton lévők a kivételek. A gyakorlatban azonban főleg a schengeni határokon bárki karantén nélkül jöhet be országba. Minden közúti határátkelőhelyen vannak rendőrök, akik ellenőrzik a személyi igazolványokat, de a legtöbb esetben kérdés nélkül továbbengedik az utazót. Néha megkérdezik, honnan jön az ember, de ha a válasz Bécs, vagy valamelyik határ közeli település, további kérdések nélkül mehet az útjára az utazó.
A határmenti vonatokon általában még ilyen gyenge ellenőrzést sem tapasztalni. Egy Ausztriában tanuló és naponta ingázó diák szerint a vonaton az utóbbi egy hónapban egyetlen alkalommal volt személyi igazolvány ellenőrzés. De akkor sem raktak senkit karanténba.
A román és a szerb határról is azt a visszajelzést kaptuk, hogy a legtöbben gond nélkül be tudnak lépni az országba, de innen azért jött egy olyan jelzés is, hogy valakit karanténba raktak. Ebben az esetben az ügyintézés egy órán keresztül tartott, ameddig az összes papírt ki tudták tölteni. Ez az eset is mutatja, hogy mekkora adminisztratív leterhelést jelentene, ha minden utazót karanténba raknának.
Az egyetlen hely tehát, ahol információink szerint következetesen betartják a rendeleteket, az a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér. Ott olyan buzgón rakják az utazókat karanténba, hogy sokszor kérdés nélkül kezdik kitölteni a karantén nyomtatványokat. Egyik olvasónkat úgy rakták karanténba, hogy üzleti útról jött vissza, de mivel nem volt teljesen tisztában azzal, hogy rá nem vonatkozik a karanténszabály és és nem is kérdeztek tőle semmit, nem ellenkezett az eljárás ellen.
Persze egyre kevésbé érdekes, hogy mi történik a ferihegyi repülőtéren, mert a Wizz Air és a Ryanair is folyamatosan vágja vissza a kapacitásait, októberre alig marad járat. A Wizznél 8, a Ryanairnél 20 útvonal él, de csökken. A bécsi repülőtérről több fapados útvonal él, de ott is folyamatosan vég a Wizz és erre osztrák lapinformációk szerint erre készül a Lauda/Ryanair is a téli menetrend életbe lépésétől.
Az egyik Nyugat-Magyarországon lakó olvasónk a határzár óta négyszer utazott repülővel Bécsből minden gond nélkül. A bécsi repülőtéren is könnyű kikerülni a karantént vagy a PCR-tesztet, ha azt nyilatkozza az ember, hogy tranzit utas. Ennek bizonyítására elég egy busz- vagy vonatjegy, de még egy parkolócédula is megteszi. Az viszont kevés, ha azt nyilatkozza az ember, hogy valaki várja autóval a repülőtéren. Ilyenkor kötelezik az utast PCR-teszt elvégzésére.