Az Európai Bizottság új ajánlásokat jelentett be az uniós covid-igazolvánnyal kapcsolatosan. Összefoglaljuk, mi változhat január 10-től.
Alapelvként továbbra is azt javasolják, hogy akinek van igazolása, az szabadon utazhasson. Mindegy, hogy oltottság, átesés, vagy friss teszt szerepel rajta. Ez amúgy egészségvédelmi szemszögből egyáltalán nem indokolt, az EU-n kívül mindenhol oltás plusz negatív teszt a belépés feltétele. Nem véletlenül, az oltottak is simán fertőzhetnek.
A javaslat szerint az oltottság érvényessége 9 hónap után lejár majd. Magyarországon április végén zárult le a tömeges oltás időszaka, ezért már most télen milliók veszítik el a szabad utazásra jogosító védett státuszt.
Az emlékeztető oltás felvétele természetesen újból védettséget ad, ezt a 3/3-as igazolással lehet igazolni (az egydózisú Jansennél 2/2-essel). Azt még nem lehet tudni, hogy ez meddig lesz érvényes, majd ha lesz elég kutatás arról, hogy mikor csökken a boosterek által nyújtott védelem, frissítik az ajánlást.
Alapelvként fontosnak tartják kiemelni, hogy ne az alapján minősítsék az utazót, hogy honnan jön, hanem mindenkit a saját státusza alapján. De rögtön két kivételt is bedobnak. Zöld besorolású országból mindenkinek korlátozás nélküli beutazást javasolnak, sötétvörösből viszont az oltatlanoknál karantént. Vagyis az oltatlanok negatív teszttel beutazhatnak, de a legfertőzöttebb kategóriájú országokból érkezve érkezve karanténba kerülhetnek.
A gyerekek utazása kapcsán az a konkrét javaslat, hogy 6 éves kor alatt szabad legyen az utazásuk bárhonnan. 6-12 éves kor között azonban ez már csak a tisztább országokból érkezőkre vonatkozzon, a sötétvörösből indulóknak negatív tesztet kell bemutatniuk.
A legfontosabb tudnivaló ezzel az egésszel kapcsolatban, hogy mindez csak javaslat. Az eddigi tapasztalatok szerint egy csomó ilyet nem követtek a tagországok eddig se. A gyerekekkel kapcsolatosan is hasonló javaslat volt már nyáron is, de mindenki össze-vissza szabályoz és dönti el, hogy hol húzza meg a határt. A 9 hónapos lejárat valószínűleg átmegy, mert minden országnak érdeke, hogy kövesse a vakcinák gyengülését. Több ország már hónapokkal ezelőtt bevezette ezt a korlátozást, például Horvátország és Ausztria.
A lényeg tehát, hogy az uniós covid-igazolvány nem több és nem kevesebb, mint egy nagyon fontos és hasznos dokumentum annak igazolására, hogy vele beutazhatunk szinte az összes uniós országba szabadon. Abban is segít, hogy felmutatásával beléphetünk egy csomó helyre éttermektől színházakig, de ez már egy csomó helyen csak azokra vonatkozik, akinek az igazolása oltást tartalmaz, a negatív tesztesekre nem. Az egyes országok a jövőben is saját maguk alakítják majd a részletszabályokat, ezt nem igazán tudja Brüsszel egységesíteni.