Mulasztásokat állapított meg a fogyasztóvédelem a Wizz Airnél, de komoly vállalásokat tettek, a Ryanairrel ellentétben megúszták büntetés nélkül.
A Fogyasztóvédelmi Hatóság augusztusában indította a vizsgálatot, amelyben a Wizz Air kereskedelmi gyakorlatát vizsgáta. Ez most lezárult. A Hatóság a légitársaság 2022. január 1. és a 2022. augusztus 15. közötti időszakban tanúsított kereskedelmi gyakorlatán túl a visszautasított beszállásokat, a hosszabb késéseket, illetve járattörlés esetén az utasoknak fizetendő kártérítést, valamint a légitársaság a kártérítési kérelmekre történő 30 napon belüli válaszadásának gyakorlatát vizsgálta.
Ha ezt tették, nyilván feltűnt nekik, hogy rendkívül sok utasnak tartoznak elég sok pénzzel. Nem csak jogosan járó kártalanítási összegeket nem fizetnek ki, vagy csak nagyon lassan, de a törölt járatok kapcsán az utasok által maguk fizetett költségeket is hatalmas csúszással térítik csak meg. (Egy konkrét esetről épp pár hete írtunk.) Az ügyfélszolgálat is nagyon lassan válaszol és vannak még egyéb problémák is.
Mégis, a hatóság beérte azzal, hogy a Wizz vállalásokat tett. Idézzük pontosan a bejelentésből.
Ezek a vállalások közvetlenül és pozitívan hatnak a fogyasztókra a Wizz Air által nyújtott kompenzációval, és a közérdek hatékony érvényesülését szolgálják az informatikai fejlesztésekkel, melyek járatüzemeltetési problémák esetén elősegítik az utasok számára biztosítandó segítségnyújtást, mind a légitársaság weboldalán elérhető önkiszolgáló lehetőségeken keresztül, a repülőtereken, mind pedig az elérhető ügyfélszolgálati csatornákon. Az utasok megfelelő tájékoztatása, és nem várt esetekre való felkészítése érdekében a Wizz Air a fentieken túl széleskörű edukációs kampányt folytat az utasjogokkal kapcsolatban.
Továbbá készek együttműködni az Igazságügyi Minisztériummal és Budapest Főváros Kormányhivatalával a szolgáltatások minőségének javítása érdekében.
Hurrá, ez most a tipikus “hisszük, ha látjuk esete”. Az elmúlt sok évben a Wizz sose így működött, mindig is minősíthetetlen volt az ügyfélszolgálata. Tavaly annyi történt, hogy ez a nyári káosz miatt sokkal látványosabban jött elő, sokkal több utas fázott rá, még lassabban intézik a válaszokat, visszatérítéseket.
De legyünk optimisták. A Wizz már jelezte korábban, amikor a brit hatóságok nyaggatták, hogy kezdi ledolgozni a hátralékait és ott is megígérte, hogy javít a szolgáltatásán. A Facebook oldalukon szinte csak kármentés folyik, szinte az összes komment fikázás olyan utasoktól, akik sok hónapja várnak a pénzükre.
Igazából tehát nincs is nagyon választásuk, olyan mértékű reputációs veszteség érte a céget, hogy tennie kell valamit. Leginkább befektetnie az ügyfélszolgálat fejlesztésébe és felgyorsítania a pénzügyi teljesítéseket, a panaszok elbírálását. Természetesen figyeljük, hogy összejön-e, várjuk továbbra is az olvasók tapasztalatait is ezzel kapcsolatosan.